„Betlejem to my sami”
Pod takim tytułem uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem pani Alicji Stec i ks. Piotra Klocka, przygotowali piękny tegoroczny apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Nasza młodzież bardzo realistycznie przedstawiła przybyłym na uroczystość gościom, nauczycielom, uczniom i rodzicom tajemnicę Bożego Narodzenia, a także obecności Boga w życiu każdego człowieka. W uroczysty nastrój wprowadziła nas Karolina Miś, która zaśpiewała pastorałkę „Pastuszek bosy” oraz uczniowie klasy VI a, b i VIII, którzy wraz z chórkiem przygotowali świąteczne przedstawienie. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni, ponieważ „nie było miejsca dla Niego”. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście, jak trzej mędrcy i złożyli Dzieciątku pokłon. Druga część apelu pt.: „Święta w domu” ukazała mieszkańców XXI wieku, którzy krzątając się przy wigilijnym stole i choince, prowadzą rozmowę. Są przekonani, że gdyby Jezus narodził się tu, u nas, na naszej ziemi, w naszej miejscowości, sprawy potoczyłyby się zupełnie inaczej. Jednak tak się nie dzieje. Młode małżeństwo trzykrotnie odmawia gościny nieznajomym wędrowcom, zapominając, że w każdym człowieku, którego spotykamy, jest On sam – Chrystus. Podsumowaniem naszych postaw niech będzie zdanie: „Talerz dla nieznajomego trzeba nakryć, bo tradycję szanujemy!”, które skłaniać powinno nas do zadumy nad naszym postępowaniem i relacjami z drugim człowiekiem. Na koniec akademii uczniowie złożyli wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne:
„… aby właśnie tego wieczoru:
Przy stołach nie zabrakło dla obcych miejsca,
By w serca złamane i smutne wstąpiła otucha,
By naszych domach gościła miłość, życzliwość i nadzieja,
A Gwiazda Betlejemska zaprowadziła nas do szczęścia
w nadchodzącym Nowym Roku.”
Całość dopełniały kolędy i pastorałki śpiewane przez całą społeczność szkolną. Zgodnie ze staropolskim obyczajem, Pan Dyrektor oraz zaproszeni goście również złożyli wszystkim życzenia i symbolicznie cała społeczność szkolna połamała się opłatkiem.

Drukuj