Szanowni Rodzice!
„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami, realizowany w roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole w klasie IV. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i jest na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze w naszej placówce. Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów, ale to na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Zajęcia z uczniami w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców i będzie je prowadziła w naszej szkole pani psycholog Małgorzata Kapinos. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów.
Program zachęca uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie mogą stosować w codziennym życiu.
W trakcie zajęć uczniowie :
• dyskutują,
• wymieniają doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
• przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi,
• liczą koszty palenia papierosów,
• pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
• tworzą komiksy z bohaterami programu.
Program skierowany jest także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.
W linku poniżej podajemy adres strony internetowej, na której można znaleźć interesujące filmy edukacyjne dla rodziców:
https://www.youtube.com/user/GlownyInspektoratSan