15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Akcję wspiera globalnie również Światowa Organizacja Zdrowia. Dlatego tak ważne jest kształtowanie czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych. Celem akcji jest uświadomienie dzieciom jak ogromne znaczenie dla zdrowia ma mycie rąk, które chroni przed zakażeniem wieloma chorobami. Dzieci z grupy 5 i 6- latków wzięły w niej udział. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zarazków i bakterii które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce, dowiedzieliśmy się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie wykonaliśmy plakat promujący mycie rąk. Dzieci z oddziału 6-latków przeprowadziły eksperyment z „uciekającym brudem”, dzięki któremu dowiedziały się, że do umycia rąk niezbędne oprócz wody jest mydło. Na zakończenie zajęć 6-latki wykonały postać „Mydłomena”, który będzie im przypominał o starannym myciu rączek wodą z mydłem. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat. Opracowały: Urszula Wąsik i Anna Lubera

Drukuj