„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – odśpiewaniem hymnu państwowego w dniu 9 listopada 2019 roku rozpoczęła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tę jakże ważną uroczystość przybyła Posłanka na Sejm RP pani Krystyna Skowrońska, Radny Powiatu Mieleckiego pan Zbigniew Tymuła, Wójt Gminy Gawłuszowice pan Jan Nowak, Przewodniczący Rady Gminy pan Grzegorz Światek, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Sportu, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych pani Marta Czerw, przyjaciel naszej szkoły pan Stanisław Niemiec a także emerytowani nauczyciele, rodzice i pracownicy naszej szkoły. Uczniowie przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny, który był dla wszystkich lekcją historii naszej Ojczyzny. W przedstawieniu młodzi artyści przypomnieli ważne wydarzenia związane z kształtowaniem się państwa polskiego. Wspominali o latach świetności naszego państwa i jego powolnym upadku. Bardzo mocno podkreślili wolę walki Polaków o niepodległość w czasie powstań narodowych – kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego. Nie zapomnieli o wielkim Polaku, którym był Józef Piłsudski, jak również o organizowanych przez niego siłach zbrojnych w celu odzyskania wolnej ojczyzny. Dopełnieniem tak wielu ważnych słów wypowiedzianych w czasie tej uroczystości były wspólnie śpiewane pieśni a ich uwieńczeniem były tańce narodowe w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkolnej społeczności. Po zakończeniu przedstawienia uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Pan Dyrektor Grzegorz Nelec podziękował uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie akademii. Pani Poseł Krystyna Skowrońska i pan Zbigniew Tymuła skierowali do wszystkich obecnych bardzo trafne słowa mówiąc o obowiązku kochania Polski przez każdego z nas. Również pan Jan Nowak Wójt Gminy Gawłuszowice podziękował za zaproszenie na tę uroczystość oraz złożył wszystkim obecnym życzenia pięknego i radosnego świętowania 11 listopada.