W dniach 20-22 czerwca b.r. w Szkole Podstawowej w Gawłuszowicach odbyły się niecodzienne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas V-VIII. Młodzież zapoznała się ze skutkami zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy warsztatów mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Każde ćwiczenie było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków. Przede wszystkim uzmysłowiły, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, częstokroć nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom. Trzeba przyznać, że wiedza naszych uczniów na temat substancji uzależniających jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w alkogoglach i narkogoglach w dorosłym życiu pozwoli im dokonywać właściwych wyborów. Opracowała Kamila Ferenc

Drukuj