W ramach Dni Bezpiecznego Internetu 2022 uczniowie klas VII i VIII a uczestniczyli w zajęciach dotyczących zagrożeń jakie mogą spotkać młodych ludzi korzystających z Internetu. Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach największym zagrożeniem dla młodych ludzi jest cyberprzemoc. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie pozostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Jednak pozostawia głębokie rany w psychice osób prześladowanych i poniżanych. Ośmieszanie, obrażanie, poniżanie, nękanie kogoś za pomocą Internetu; podszywanie się pod kogoś na portalach społecznościowych, blogach; włamywanie się na czyjeś konto i działanie na niekorzyść pokrzywdzonego; publikowanie, udostępnianie filmów i zdjęć, które kogoś ośmieszają; tworzenie stron internetowych oraz grup obrażających kogoś; pisanie obraźliwych komentarzy na portalach społecznościowych, forach to właśnie cyberprzemoc. Podczas dwugodzinnych zajęć obejrzeliśmy film „Gdzie jest Mimi” oraz zdjęcia kampanii UNICEF przedstawiające zjawisko cyberprzemocy. Na podstawie tych materiałów, własnej wiedzy i doświadczeń dyskutowaliśmy na tematy: cyberprzemocy, łamania prawa, kradzieży danych osobowych, włamań komputerowych oraz skąd się bierze agresja. Podsumowaniem naszych zajęć było wypracowanie właściwych zachowań w momencie gdy doświadczymy cyberprzemocy:
– Powiedz o tym zaufanej osobie.
– Zachowaj wszystkie dowody.
– Nie reaguj na zaczepki.
– Skontaktuj się z pedagogiem szkolnym, wychowawcą lub zaufanym nauczycielem.
– Możesz także szukać pomocy w instytucjach zajmujących się tymi sprawami, np. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży).
Jeżeli jesteś świadkiem cyberprzemocy, reaguj, nie bądź obojętny!!!