dzbezp31Wtorek, 29 września 2015 roku, był wyjątkowy dla uczniów naszej szkoły. Tego dnia słońce przywitało wszystkich jesiennymi, ale jeszcze radosnymi promieniami. Dzieci i młodzież z uśmiechem na twarzy oczekiwały na spotkanie z przedstawicielami Komendy Policji w Tuszowie Narodowym, Powiatowej Komendy Policji w Mielcu, Ochotniczej Straży Pożarnej z naszej gminy i Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Pani dyrektor Krystyna Seferynowicz przedstawiła przybyłych gości a uczniowie przywitali ich gromkimi brawami. Spotkanie z policją odbywało się w bardzo poważnej atmosferze. Funkcjonariusze opowiadali uczniom o pracy policji – jej misji i głównych zadaniach. Ogromnym zainteresowanie uczniów, jak i opiekunów, wzbudziło zaprezentowanie uzbrojenia policjanta a w szczególności zastosowania policyjnej pałki wielozadaniowej. Ważnym punktem tego spotkania była prelekcja na temat zagrożeń wynikających z korzystania z portali społecznościowych oraz odpowiedzialności nieletnich za czyny niedozwolone. Po zakończonym spotkaniu z policją uczniowie mogli posłuchać o bardzo trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Wiele pozytywnych emocji wzbudziła możliwość zapoznania się z wyposażeniem wozu strażackiego. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak należy zachować się w przypadku pożaru w szkole, domu czy miejscu publicznym. Strażacy zaprezentowali również uczniom stacjonarne urządzenia służące do gaszenia ognia. Przedstawili także zasady bezpieczeństwa w razie pożaru. Spotkania ze strażakami było dla uczniów wielką frajdą. Na spotkaniu z ratownikami medycznymi uczniowie mieli możliwość wysłuchania ważnych informacji na temat sposobów udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków osobie chorej lub w przypadku nagłego ataku choroby lub utraty przytomności. Oprócz teorii mogli zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Uczniowie bardzo chętnie i z ogromnym przejęciem ćwiczyli reanimację na fantomach. Ratownik medyczny przedstawił schemat prawidłowej rozmowy telefonicznej z dyspozytorem pogotowia, aby ten mógł otrzymać najważniejsze informacje o poszkodowanym. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji i aktywnie uczestniczyli w wyżej wymienionych czynnościach. Dzień ten okazał się bardzo owocny, przyniósł uczniom wiele cennych informacji i mnóstwo pozytywnych doświadczeń. Na długo pozostanie w ich pamięci, podobnie jak numer alarmowy 112. Podsumowaniem Dnia Bezpieczeństwa w naszej szkole było rozdanie wszystkim dzieciom elementów odblaskowych dzięki którym będą bardziej widoczne na drodze.