„Każdy z nas jest inny i do tej odmienności ma prawo”

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Na znak integracji i solidarności z osobami z Zespołem Downa założyliśmy dwie różne, kolorowe skarpetki. Dzięki temu daliśmy osobom i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu stereotypów. W naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki świętowali uczniowie klas I – VIII oraz grupy przedszkolne. Wychowawcy, uczniom naszej szkoły przedstawili przygotowaną prezentację. Uczniowie dowiedzieli się, jakie ma znaczenie założenie w ten wyjątkowy dzień skarpetek nie do pary, przekonali się, że osoby z Zespołem Downa nie są wykluczone ze środowiska, a wręcz odwrotnie mogą zostać sławnymi malarzami, aktorami, modelkami, paraolimpijczykami, a także nauczycielami. Celem naszego działania było uświadomienie całej społeczności szkolnej, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne, potrzebują szacunku, tolerancji oraz akceptacji. Dzień ten jest bardzo ważny, różnorodny i wyjątkowy. Niepowtarzalny tak jak każdy z nas, inny i kolorowy! Serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się w naszą akcję. Super, że można na Was liczyć. Opracowała Bożena Reczko

Drukuj