Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem. Nie zawsze jednak tak było. Nie możemy zapomnieć, co wydarzyło się 1 września 1939 roku. Był taki wrzesień! O świcie wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Rozpoczęła się trwająca 36 dni wojna obronna Polski, a zarazem II wojna światowa. Dla uczczenia tej pamiętnej dla Polaków daty, w Szkole Podstawowej w Gawłuszowicach dnia 3 września 2018 r. odbył się apel przedstawiający tragiczne wydarzenia wrześniowe sprzed 79 lat. Uczniowie i harcerze recytowali piękne wiersze pełne chwały i szacunku dla bohaterów wojennych. Ważnym punktem apelu była scenka ze wspomnieniami starszego pana, uczestnika walk wrześniowych pokazująca ogrom tragedii i grozę wojny. Nie możemy  nigdy zapomnieć o tych, którzy poświęcili życie w obronie naszej ojczyzny.
Uczniowie powitali również nowy rok szkolny 2018/2019, prezentując  wiersze o wakacyjnych przygodach i powitaniu szkoły. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta. Na inauguracji roku obecny był Pan Jan Nowak Wójt Gminy Gawłuszowice, Ksiądz Proboszcz Wiktor Szczur i tłumnie zebrani Rodzice. Szczególne słowa zostały skierowane do uczniów klasy pierwszej, którzy zostali serdecznie powitani w naszej szkole. Uroczystość zakończono złożeniem życzeń z okazji nowego roku szkolnego – sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.
Dla naszej społeczności szkolnej nowy rok 2018/2019 to również rok dużych zmian. Po wieloletniej pracy jako pedagog i Dyrektor naszej Szkoły odeszła na emeryturę Pani Dyrektor Krystyna Seferynowicz.
Pani Dyrektor życzymy wspaniałych dni w życiu osobistym,
niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji i marzeń,
by czas ocalił od zapomnienia wspólnie spędzone chwile,
przedeptane ścieżki, wspólne radości, a czasem smutki.
Pani Dyrektor dziękujemy za każde słowo, życiową mądrość i otwarte serce.
Dziękujemy za wzór owocnej, sumiennej i pełnej oddania pracy,
z prośbą o zachowanie nas w sercu i pamięci.
Od pierwszego września obowiązki Dyrektora Szkoły pełnił będzie Pan Grzegorz Nelec. Z tej okazji gratulacje i życzenia wielu sukcesów nowemu Dyrektorowi przekazał Pan Wójt, nauczyciele i przedstawiciele Samorządu Szkolnego. Opracowała Bożena Tymuła