Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się przez działanie, zbierając swoje doświadczenia „ręką, sercem i głową”. Dlatego w oddziale dzieci 5 i 6-letnich rozpoczęliśmy realizację programu kółka badawczego „Tropiciele wiedzy”. Celem naszych spotkań będzie rozbudzanie ciekawości dzieci otaczającym światem przyrody, prowadzenie obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych eksperymentów i doświadczeń. Nasze pierwsze spotkanie dotyczyło tematyki wulkanu. Podczas przeglądania książek, dzieci zainteresowały się zagadnieniem erupcji wulkanu. Oczywiście jak zwykle stawiały mnóstwo pytań typu: co to są wulkany, jak powstają, dlaczego wybuchają… Wspólnie obejrzeliśmy prezentację, z której dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat wulkanów, miejsc i przyczyn ich powstawania, kiedy wybuchają i co z nich się wydobywa podczas wybuchu. Następnie przeprowadziliśmy eksperyment wybuchu wulkanu. Wychowawczynie przygotowały model wulkanu z masy papierowej. Do octu połączonego z płynem do naczyń dodaliśmy sodę, wlaliśmy ten płyn do wnętrza wulkanu i już mogliśmy obserwować jak przez krater zaczęła wydobywać się piana – lawa. Było to bardzo ciekawe i zaskakujące. Chętne dzieci postanowiły powtórzyć doświadczenie w domu pod okiem swoich rodziców. Czekają teraz z niecierpliwością na kolejne spotkanie z zabawami badawczymi i eksperymentami.
Opracowały: Anna Lubera i Urszula Wąsik

ww1_Easy-Resize.com ww2_Easy-Resize.com ww3_Easy-Resize.com