W dniu 6 czerwca 2024 r. uczniowie klasy VI wzięli udział w projekcie prowadzonym przez Centrum Nauki Kopernik „Lekcje nie z tej Ziemi”. W ramach projektu, w naszej szkole odbyła się lekcja online, na którą zaprosiliśmy eksperta z branży kosmicznej. Zajęcia przeprowadziła pani Joanna Kuźma z Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES)/ESA, która zawodowo związana jest z projektem MELiSSA, projektem ESA dotyczącym bio-regeneracyjnych systemów podtrzymywania życia. Pani Joanna doktorat realizuje na dwóch uczelniach – Uniwersytecie Clermont Auvergne oraz na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. Jej obszar zainteresowań obejmuje systemy podtrzymywania życia a w szczególności modelowanie tych systemów oraz zachowania roślin w warunkach grawitacji innej niż ziemska. Podczas zajęć online na temat „Jak przeżyć w kosmosie? Symulacje podtrzymywania” życia Pani Joanna prezentowała uczniom miedzy innymi co jest potrzebne, aby przetrwać w kosmosie, jaka jest historia systemów podtrzymywania życia – po co nam one, jak działają, czy można hodować rośliny na stacji kosmicznej, jakie zwierzęta mogłyby na niej żyć. Opowiadała o codziennym życiu astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jakie mogą ich spotkać niecodzienne sytuacje i jak z nimi sobie radzą. W trakcie lekcji uczniowie mogli rozmawiać z Panią Joanną, zadawać jej pytania na interesujące ich tematy związane z kosmosem. Lekcja pozwoliła uczennicom i uczniom dostrzec, że najnowsze technologie i osiągnięcia przemysłu kosmicznego są znacznie bliżej, niż im się wydawało. Z niektórych korzystają każdego dnia. Mamy nadzieję, że rozmowa zainspiruje młodzież do odkrycia w sobie nowych pasji. Może zechcą związać swoją przyszłość z branżą kosmiczną? Dziękujemy pani Joannie Kużmie za wspaniałe przedstawienie uczniom tematyki kosmicznej. Ewa Gancarczyk

Drukuj