Gdy komunikujemy się ze sobą, posługujemy się głosem, modulując fale mechaniczne emitowane przez nasze struny głosowe. Wielcy fizycy tacy jak Hertz, Tesla, Branly i Marconi twierdzili, że możliwe jest wykorzystanie fal elektromagnetycznych do przesyłania informacji drogą powietrzną. Dziś pola elektromagnetyczne obecne są w każdym domu. Zjawisko to związane jest z działaniem żarówek, kuchenek mikrofalowych, telefonów bezprzewodowych, kuchenek indukcyjnych oraz oczywiście routerów Wi-Fi, a także wszystkich podłączonych do nich urządzeń. Opanowanie nauki dotyczącej fal radiowych pozwoliło także opracować telegrafię, a następnie odbiornik radiowy i telewizyjny oraz obecnie wykorzystywane formy telekomunikacji: przekaźniki radiowe i telewizyjne, łącza satelitarne, sieci telefonii komórkowej GSM itd. I te właśnie zagadnienia przedstawił uczniom klas 7 i 8 naszej szkoły – Pan Michał Majocha w czasie dwóch spotkań, które odbyły się w marcu i maju. Opracowała Joanna Nawrot

Drukuj