W dniu 1 marca b.r. uczniowie klas 5a i 5b gościli pana Michała Straża, który jest myśliwym zrzeszonym w Kole Łowieckim „Ponowa”. Pan Straż przypomniał nam, jak dawniej współpracował z naszą szkołą. Opowiadał o zadaniach stojących przed myśliwymi, o tym, że mają dbać o ekologię, o zachowanie równowagi w ekosystemie poprzez eliminację osobników chorych, a także o walce z kłusownictwem. Przybliżył nam też zwyczaje i tradycje myśliwych, a także objaśnił niektóre słowa z języka łowczych. Ponieważ zbliża się wiosna pan Straż powiedział o okresach ochronnych dla poszczególnych ptaków i ssaków. Zachęcał nas do dbania o przyrodę. Na zakończenie uczniowie mogli zadawać pytania, na które pan Michał Straż odpowiadał. Dziękujemy uczniowi klasy 5a – Kacprowi Peretowi, że zachęcił swojego dziadka do przybycia do szkoły na spotkanie z uczniami.
Natomiast w dniu 15 marca 2019 r. odbyło się spotkanie uczniów klas 5a, 5b i uczniów klasy 6 z panem Wojciechem Kuroniem, który ostatnio przebywał w Afryce – w Senegalu. Pan Wojciech opowiedział nam o tym afrykańskim kraju, jego problemach, a także o kulturze i obyczajach. Swoją opowieść ilustrował zdjęciami i filmami. Uczniowie mieli możliwość porównać to, czego dowiedzieli się o Afryce z lektury „ W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza z tym, jak teraz wygląda ten kontynent. Oczywiście akcja książki ma miejsce w Afryce wschodniej, a Senegal leży na zachodzie tego kontynentu. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania, na które pan Wojciech odpowiadał. Bardzo dziękujemy panu Wojciechowi Kuroniowi za przybycie i przybliżenie nam tego tematu. Były to bardzo ciekawe i pouczające spotkania.
Opracowała Anna Głodzik

l1_Easy-Resize.com l2_Easy-Resize.com l3_Easy-Resize.com