„Na alei leśnej żeśmy się spotkali”
W piątek 28 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Gawłuszowicach odbyła się uroczysta akademia  z okazji 29 rocznicy nadania tej szkole imienia Władysława Jasińskiego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Wójt Gminy Gawłuszowice Pan Jan Nowak, Przewodniczący Rady Gminy Pan Kazimierz Sokalski, Pan Stefan Świerczek ps. „ Lew” – żołnierz oddziału partyzanckiego „Jędrusie” a także  Pan Stanisław Niemiec i Pan Tadeusz Rucki – wieloletni przyjaciele szkoły. Na tę ważną dla społeczności szkolnej uroczystość przybyli również uczniowie z zaprzyjaźnionych  szkół wraz ze swoimi opiekunami oraz Pani Beata Rzeźnik – przewodnicząca Rady Rodziców. Na początku odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznych i Partyzanckich, w którym udział wzięli uczniowie w trzech  kategoriach wiekowych. Wykonawców oceniała Komisja Konkursowa, w której skład weszli nauczyciele  Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu pod przewodnictwem Pana Piotra Wyzgi. Uczestnicy, jak co roku, zaprezentowali bardzo wysoki poziom. W nagrodę za swoje występy otrzymali dyplomy i upominki. Wszystkim młodym artystom i ich opiekunom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów. Następnie Pani Dyrektor Krystyna Seferynowicz poprosiła o wprowadzenie Sztandaru, Proporca i odśpiewanie hymnu szkoły. W dalszej części uczniowie naszego zespołu zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny. Młodzi artyści recytując utwory poetyckie Zbigniewa Kabaty oraz wykonując pieśni patriotyczne, uczcili pamięć tych  Jędrusiów, którzy już od nas odeszli. Uwieńczeniem akademii był polonez  w wykonaniu szkolnej grupy tanecznej prowadzonej przez Pana Jakuba Jurka. Ta uroczystość uświadomiła wszystkim, jak wielkim patriotą  i człowiekiem honoru był Władysław Jasiński. Dla młodego pokolenia  to z pewnością człowiek godny naśladowania a dla szkoły to wielki zaszczyt mieć takiego patrona.
Jak mówią słowa Zbigniewa Kabaty:
(…)
I nie ważne co jeszcze przed nami,
Ile dni przed sobą mamy.
Najprostszymi czcimy Cię słowami:
Śpij spokojnie, Szefie. Pamiętamy.
Uroczystość ta była wymowną lekcją historii o ludziach, dla których słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” stanowiły największą wartość i o tych, którzy nie zawahali się oddać swojego życia za naszą Ojczyznę – Polskę. Zobacz zdjęcia>>