14.11.2019 r. naszą szkołę odwiedził Pan Wojciech Idzior – ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Mielcu. Podczas spotkania z uczniami klas IV – VIII Pan Wojciech opowiedział, na czym polega praca ratownika medycznego. Poinstruował również uczniów, jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Następnie zademonstrował sposób postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Przybliżył nam podstawowe zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz zademonstrował prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej w przypadku osób dorosłych, dzieci i niemowląt. Uświadomił także uczniom, iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego, przypomniał również numery ważnych telefonów alarmowych. Następnie ratownik pokazał dzieciom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycja bezpieczna dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Wojciech wyjaśnił także, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach ratowania życia. Opowiedział o tym, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność. Po omówieniu zasad postępowania z osobą poszkodowaną, uczniowie bardzo chętnie i aktywnie wykonywali podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem pana Wojciecha. Mamy wielką nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane w przyszłym roku i będą cieszyły się równie wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem. Jesteśmy przekonani, że wiedza i umiejętności zdobyte przez dzieci podczas tego typu zajęć są bezcenne i mogą okazać się potrzebne w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.