community-150125_640Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 roku (Dz. U. 156 poz. 1046) uczniowie gimnazjum pod opieką wybranego nauczyciela biorą udział w realizacji zespołowego projektu edukacyjnego, który ma na celu rozwiązanie konkretnego problemu oraz zobowiązani są do publicznego przedstawienia efektów swojej pracy. Informacje o udziale ucznia w realizacji projektu oraz temat projektu wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum. Zaangażowanie ucznia w realizację projektu jest uwzględnione w ocenie zachowania ucznia.
Jeżeli opiekun projektu stwierdzi, że uczeń nie angażował się w przygotowanie projektu, wraz z wychowawcą klasy podejmuje decyzję o samodzielnej realizacji tego projektu przez ucznia w następnej klasie.
W naszym gimnazjum:

[unordered_list style=”tick”]

• w realizacji projektu gimnazjalnego biorą udział uczniowie klas II,
  • wrzesień/październik – wychowawca klasy udziela informacji rodzicom uczniów klas II o sposobach realizacji projektu edukacyjnego w bieżącym roku szkolnym,
  • do końca grudnia uczniowie zostaną zapoznani z propozycjami tematów projektów możliwych do realizacji w bieżącym roku oraz z opiekunami poszczególnych projektów,
  • grudzień/styczeń – uczniowie wybierają tematu projektu oraz dokonują podziału na zespoły projektowe,
  • w przypadku, gdy uczeń nie dokona wyboru tematu w przewidzianym terminie, wychowawca klasy w porozumieniu z opiekunami projektów włącza go do jednego z zespołów, uwzględniając zdolności i zainteresowania ucznia,
  • luty/maj –  uczniowie wraz z opiekunem projektu:[/unordered_list]

– formułują cele projektu,

– planują etapy realizacji projektu,

– rozdzielają zadania pomiędzy poszczególnych członków zespołu,

– wykonują zadania i uczestniczą w konsultacjach z nauczycielami,