22 maja 2023 roku klasy I-III z naszej szkoły wzięły udział w szkolnej wycieczce do najstarszej w Polsce, powstałej w 1248 roku, Kopalni Soli BOCHNIA. Po przyjeździe i spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Były też liczne animacje i interaktywne prezentacje, które sprawiły, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Maszerując podziemnymi chodnikami uczniowie podziwiali solne komory, piękne wykute w soli kaplice i rzeźby. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami poprowadziła ich wprost do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z tajemniczymi bohaterami legend i podań. Szczególnie zaciekawiła ich postać świętej Kingi, węgierskiej księżniczki, od której mieszkańcy Bochni otrzymali ten niezwykły dar, czyli sól. Poznali także ciężką i niebezpieczną pracę białych górników, którymi opiekował się pod ziemią dobry duch kopalni, Skarbnik. Spotkanie z tą niezwykłą postacią, liczącą obecnie 775 lat i pobyt w jego królestwie, na długo pozostanie w pamięci małych turystów. Skarbnik obdarował wszystkich woreczkiem soli. Wycieczka zakończyła się zakupem pamiątek oraz smacznym posiłkiem. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Opracowała Marta Szeliga

Drukuj