Dnia 8. 05. 2024 roku uczniowie z klas I A i I B uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Lalek w Pilźnie. Celem naszego wyjazdu było poznanie przez uczniów procesu twórczego lalki drewnianej, ceramicznej, materiałowej. Dzieci wzięły również udział w warsztatach, na których poznali tajniki „produkcji” kukiełki. Każdy uczeń mógł wykonać według własnego pomysłu kukiełkę pod okiem fachowców pracujących w Muzeum Lalki i zabrać ją ze sobą do domu. W Muzeum , jak sama nazwa wskazuje, zgromadzone zostały niezwykle ciekawe eksponaty, które ilustrują historię lalki oraz wielu rekwizytów z nią związanych. Muzeum Lalek w Pilźnie powstało z pasji zbierackiej i fascynacji lalkami. Kolekcja tu prezentowana jest niezwykle barwna i tajemnicza. Po fascynujących ekspozycjach oprowadzali nas pracownicy Muzeum. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi rodzajami lalek produkowanymi w Pilźnie jak i na całym świecie na przestrzeni wielu stuleci. Zobaczyły wiele zabawek, którymi bawili się ich praprzodkowie, ich rówieśnicy w innych krajach oraz lalki w strojach regionalnych. Muzeum Lalek w Pilźnie dysponuje wystawami stałymi i okresowymi.Tym razem, jedna ze stałych wystaw, jakie mogliśmy zobaczyć w Muzeum, umieszczona na „Babcinym strychu” nosiła tytuł „Baśnie i legendy polskie”. Była to przepiękna aranżacja światła, dźwięku i stylowych lalek. Oglądaliśmy wystawę: „Lalki Afryki”, „Zabawki babci, mamy i moje”, kolekcje antycznych lalek japońskich oraz lalki w nowej odsłonie – nowoczesna wystawa multimedialna. Spacerując po kolejnych pomieszczeniach Muzeum dowiedzieliśmy się, co potrzeba zrobić, żeby powstała lalka? Oglądając z przewodnikiem stare manufaktury pracowni muzealnej – krajalnię, szwalnię, kwiaciarnię, zakład fryzjerski, szewski, malarnię, ubieralnię, dzieci poznały cały proces technologiczny powstawania lalki, począwszy od tworzenia poszczególnych części jej ciała, poprzez ubiór, aż po detale typu kwiatki, wianki, itp. Każdy z uczestników wycieczki chciał również wejść do Chatki Baby Jagi, by choć na chwilę poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca. Wyjazd zakończyliśmy pobytem w MC Donald’s w Dębicy gdzie uczniowie wspólnie spożyli posiłek a także mogli samodzielnie dokonać indywidualnych zakupów zdobywając przy okazji umiejętności liczenia pieniędzy, posługiwania się ekranem dotykowym przy zamawianiu swoich zakupów. Opracowały: Lucyna Dec i Urszula Wąsik

Drukuj