14 lutego gościliśmy w naszej szkole pana Macieja Krasa z grupy „Trzask”, który w ramach wyjątkowej lekcji geografii zabrał nas do Stanów Zjednoczonych. Wirtualna podróż obejmowała cztery stany Zachodniego Wybrzeża: Nevadę, Arizonę, Utah oraz Californię. Wraz z podróżnikiem odwiedziliśmy min. Las Vegas, miasto słynące z licznych kasyn i hazardu oraz Los Angeles – w którym drapacze chmur kontrastują z…namiotami bezdomnych. Usłyszeliśmy o problemach bezdomności i uzależnień, a także o tym, jak wygląda system ubezpieczeń zdrowotnych w USA. Poznaliśmy historię i współczesne problemy Indian – rdzennych mieszkańców Ameryki. Dowiedzieliśmy się o specjalnych oddziałach strażaków, którzy „na sucho” gaszą częste dla wielu amerykańskich rejonów pożary. Poznaliśmy historię rozkwitu i upadku słynnej ROUTE 66, zajrzeliśmy do „Dolarowego Baru”. Oczywiście nie zabrakło również wspaniałych krajobrazów, szczególnie zdjęć i filmików ze słynnego na całym świecie Wielkiego Kanionu Colorado. Zobaczyliśmy skalne ostańce w Monument Valley i skalne łuki w Parku Narodowym Arches – była to również okazja do pogłębienia naszej wiedzy geologicznej. Ponadto spotkaliśmy się „oko w oko” z bizonami oraz osiołkami . Uczniowie mogli zobaczyć oryginalne tablice rejestracyjne z poszczególnych stanów, zrobić selfie w prawdziwym kowbojskim kapeluszu oraz zobaczyć, jak wygląda lizak ze…skorpionem.
Spotkanie było okazją do przybliżenia uczniom historii i geografii Stanów Zjednoczonych – a wszystko to w radosnej i pełnej dobrego humoru atmosferze. Do zobaczenia w przyszłym roku! Opracowała Maria Smykla

Drukuj