W 1795 roku Polska zniknęła z politycznej mapy Europy, ale Polacy nie tracili ducha walki i przez 123 lata swojej niewoli nieustannie walczyli o to, „Żeby Polska, była Polską”. Ta heroiczna walka, okupiona życiem wielu Polaków, przyniosła w dniu 11 listopada 1918 roku upragnioną niepodległość.  Dziś z dumą spoglądamy na naszą kochaną Ojczyznę i ze łzą w oku mówimy o jej trudnej, ale jakże pięknej i bogatej historii. Nie zapominamy o jej Synach, którym zawdzięczamy wolność, poczucie tożsamości narodowej a także możliwość pielęgnowania polskiej kultury, tradycji a nade wszystko historii i języka polskiego. Dziś – my Polacy – mamy moralny obowiązek, aby pamiętać o tych, którzy podarowali nam ten wielki skarb – wolność. Dzień 9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Wł. Jasińskiego w Gawłuszowicach był dniem niezwykle uroczystym. Szkoła znalazła się wśród tysiąca polskich szkół, w których uczniowie o godzinie 11.11 odśpiewali hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego”. Jednak była to dopiero rozgrzewka przed wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, które miało miejsce podczas zaplanowanej na godzinę 18.00 akademii z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor Grzegorz Nelec od powitania wszystkich uczniów, rodziców i zaproszonych gości. Świętowanie rozpoczęło się Dyktandem Niepodległościowym o tematyce historycznej. Wzięły w nim udział dwuosobowe zespoły rodzinne oraz wielu gości. Po zakończonym dyktandzie, wszyscy zgromadzeni w obecności Sztandaru Szkoły odśpiewali hymn państwowy. Podczas przedstawienia uczniowie, przybliżyli zebranym historię naszej Ojczyzny. Wszyscy zostali zaproszeni do „Pociągu Wolności” i zaczęła się niezwykła podróż począwszy od zaborów, poprzez kolejne powstania narodowowyzwoleńcze, tj kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe a także I wojnę światową aż po 1918 rok. Uczniowie  recytowali patriotyczne wiersze i śpiewali pieśni z czasów naszych bohaterów. Ta historyczna podróż  pozwoliła zrozumieć rozterki i uczucia tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez wszystkich pasażerów „Pociągu Wolności” było chwilą wzruszeń, ale przede wszystkim wzbudziło głębokie poczucie, że wszyscy jesteśmy Polakami. Uwieńczeniem uroczystości było podsumowanie wyników Dyktanda Niepodległościowego a także trzech konkursów plastycznych związanych z 100.Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. A były to:
1. konkurs środowiskowy plastyczno – historyczny na plakat „100 – lecie odzyskania niepodległości w naszej ojczyźnie” przygotowany przez Panią Bożenę Tymułę,
2. konkurs plastyczny „Historia zapisana w hymnie” przygotowany przez Panią Lidię Ślęczkę i Panią Alicję Stec,
3. konkurs plastyczny o tematyce patriotycznej „Portret Polaka, który przyczynił się do odzyskania niepodległości” przygotowany przez Panią Krystynę Załucką.
Wszyscy uczestnicy dyktanda i konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Akademia ta była wspaniałą lekcją historii przepojoną wielkim patriotyzmem, która uświadomiła wszystkim, że „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo”, jak powiedział wielki Polak – św. Jan Paweł II. Dziękujemy ks. proboszczowi Witoldowi Szczurowi, ks. Piotrowi Klockowi, Pani Reginie Staszczak, Pani Alicji Stec, Pani Renacie Bartkowicz i wszystkim osobom, które pomogły w organizacji tej uroczystości oraz wszystkich konkursów. Opracowały: Lidia Ślęczka i Alicja Stec.

  niepodległosc2 2018niepodległosc 1 2018niepodległosc42018niepodległośc62018niepodległosc 82018niepodległość 52018niepodległosc 72018 niepodległosc32018

Drukuj