16 czerwca w naszej szkole gościliśmy pasjonata i kolekcjonera skarbów mórz i oceanów pana Stanisława Janturę z Chęcin wraz z córką. Uczestnicząc w żywej lekcji przyrody, uczniowie poznali bogate zbiory, liczące ponad 500 okazów, flory i fauny z rejonu Wielkiej Rafy Koralowej, Morza Śródziemnego i Bałtyckiego. Piękną wystawę uzupełniła interesująca prelekcja na temat podwodnego świata. Dowiedzieliśmy się o tym, jak powstają perły, że muszelki to najstarsze pieniądze na świecie, a bursztyn to skarb naszego Bałtyku. Zobaczyliśmy jak wygląda najmniejszy rekin świata i na jak wiele sposobów przyroda potrafi realizować kształt i wielkość muszli. Podziwialiśmy egzotyczną kolekcję ryb najeżek, jadowitego ślimaka, rozgwiazdy, rekina koralowego, rekina marmurkowego, kraba królewskiego, gąbki, pąkle, langusty, jeżowce, koralowce, małże, kolekcję naturalnych pereł, korali szlachetnych i bursztyny. Dużo emocji wśród dzieci wzbudziła możliwość dotknięcia niektórych okazów, szczególnie zębów ryby piły. Wiadomości zdobyte podczas tej ciekawej lekcji zapewne na długo zostaną w pamięci wszystkich uczestników.

mo1 mo2 mo3 mo4 mo5 mo6 mo7 mo8 mo9 mo11 mo12