ROK SZKOLNY 2021/2022

WRZESIEŃ

Zaczął się nowy rok szkolny 2021/2022. W miesiącu wrześniu będą wypożyczane podręczniki uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Uczniowie z klas 4 – 6 w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych w czytelni biblioteki, wykonali plansze do lektury „Kubuś Puchatek” A. A. Milnego i komiks do tekstu „Król Maciuś Pierwszy” J. Korczaka. Podczas zajęć wrześniowych rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły, a także przypomnieliśmy sobie obowiązujące zasady zapobiegania covid -19. Nie pominęliśmy również tematu II wojny światowej.

PAŹDZIERNIK

W październiku wypożyczamy lektury. Natomiast w ramach zajęć opiekuńczo wychowawczych rozmawialiśmy o tym, jak należy się ubierać i odżywiać jesienią przy zmieniającej się aurze. Zrobiliśmy również niekonwencjonalną powtórkę z omawianych lektur w czasie nauczania zdalnego, malując rysunki kredą na asfalcie. Ale była super zabawa. Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wykonaliśmy kwiaty z bibuły na żołnierskie groby, a także gazetkę z tej okazji na korytarzu szkolnym oraz rozmawialiśmy o obrzędach związanych z tymi świętami.

LISTOPAD

Miesiąc listopad to szczególny czas dla nas Polaków. W tym miesiącu na granicy jesieni i prawie już zimy, kiedy wcześnie robi się ciemno, a wszechobecna mgła zmienia otaczającą nas rzeczywistość, obchodzimy Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, czyli uroczystości poświęcone naszym bliskim zmarłym. W tym też czasie obchodzimy Święto Niepodległości. W naszej bibliotece nie zapomnieliśmy o tych wydarzeniach. Razem z uczniami pozbieraliśmy wypalone znicze z grobów żołnierskich, przygotowaliśmy gazetkę poświęconą Świętu Niepodległości, a także Stanisławowi Lemowi. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin tego znanego na całym świecie pisarza literatury science fiction. Uczniowie klasy czwartej narysowali rysunki do bajki pt.: ”Trzej elektrorycerze”, a uczennice z klasy szóstej zrobiły z nich plansze. Oprócz tego odrabialiśmy zadania domowe i rozmawialiśmy o Prawach Dziecka.

GRUDZIEŃ

Grudzień To wyjątkowy miesiąc. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie, a także czas podsumowań. W tym miesiącu skupiliśmy się na przypomnieniu świątecznych tradycji, robieniu ozdób bożonarodzeniowych, pomaganiu innym.
Uczniowie z klasy 4 i 6 zrobili choinki z papierowej wikliny, z których przed wizytą Świętego Mikołaja zrobiliśmy wystawkę. Następnie robiliśmy ozdoby choinkowe z różnych regionów naszego kraju. Włączyliśmy się w akcję Razem na Święta organizowaną przez MEN. W ramach tej akcji przeprowadziliśmy zbiórkę książek dla Fundacji Onkologiczne Rakiety z Katowic (w zasadzie zbiórkę robiliśmy dwa razy raz z Samorządem Uczniowskim, a drugi raz samodzielnie). Również robiliśmy kartki dla podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Ojca Pio w Rożniatach i dla emerytowanych pracowników szkoły. W ramach współpracy ze SKW pomagaliśmy segregować i pakować produkty, które zostały zebrane w naszej szkole, dla osób potrzebujących. W ramach zajęć opiekuńczo – wychowawczych odrabialiśmy również zadania domowe, czytaliśmy artykuły ze „Świerszczyka”, a także rozmawialiśmy o przygotowaniach przedświątecznych.