20150521_11071521 maja 2015r. nauczyciele oraz uczniowie Gimnazjum w Gawłuszowicach po raz pierwszy w historii szkoły zorganizowali  Festiwal Nauki pod hasłem: „ Bo nauka nie musi być nudna”.
W uroczystości tej wzięli udział wójt gminy Jan Nowak, rodzice oraz uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej. Założeniem festiwalu była nauka przez zabawę. Przygotowano więc różne konkurencje w oparciu o wiedzę interdyscyplinarną, pokazy, prezentacje doświadczeń chemicznych i fizycznych, występy wokalno- taneczne i wiele innych atrakcji.
Tę nadzwyczajną dla gimnazjum uroczystość rozpoczęła pani  dyrektor Krystyna Seferynowicz powitaniem gości oraz wszystkich zebranych. Dalszą część uroczystości poprowadzili nauczyciele gimnazjum p. Joanna Kasprzak i p. Renata Bartkowicz. Następnie uczniowie zaprezentowali wiersze, promujące festiwal, m. in.
„Dzisiaj w naszej szkole
Nauka nam króluje,
Mamy piękną wiosnę,
Każdy już to czuje.”
Po rozluźnieniu atmosfery nadszedł czas na powołanie jury, w skład którego weszli nauczyciele: p. wicedyrektor Ewa Gancarczyk, p. Lidia Ślęczka, p. Maria Smykla, p. Anna Głodzik. Zabawę,
a zarazem rywalizację międzyklasową, rozpoczęto od zaprezentowania okrzyków promujących festiwal nauki. Okrzyki, które zaprezentowała każda klasa były ciekawe i nawiązywały do uroczystości, m. in.:
,,Na festiwal przychodzimy, czegoś tu się nauczymy. Matma, biola czy fizyka żadna wiedza nie umyka”
,,Nauka, nauka to wielka jest sztuka i my o tym wiemy ,więc wciąż studiujemy”
Jury oceniało m.in. oryginalność, nawiązanie do tematu, spójność oraz rytmiczność okrzyków.
Kolejnym punktem programu była inscenizacja promująca zdrowy tryb życia pod hasłem: „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”. Przedstawienie to było elementem projektu edukacyjnego realizowanego w  szkole od wielu lat, pod tytułem „Trzymaj formę”. Spektakl przygotowali uczniowie klas trzecich pod opieką pani Marii Smykli. W przedstawieniu można było zobaczyć i anioły,  diabły, witaminki i inne ucharakteryzowane postacie. Pół żartem, pół serio, ale skutecznie promowano zdrowy styl życia.
Przerwę między następną konkurencją umilał wszystkim zespół muzyczny „The legends”,
w skład którego wchodzą:
-perkusja– Patryk Zieliński, kl. III b
-gitara- Wiktor Witek, kl. III a
-keyboard- Przemysław Kondel, kl. III b
-wokal- Izabela Witek, kl. IV sp.

Uczniowie zaprezentowali utwór „Zawsze tam gdzie ty” z zespołu Lady Pank. Występ nagrodzony został gromkimi brawami. To zaszczyt mieć w szkole takie talenty muzyczne. Kolejną konkurencją festiwalu był konkurs  „Jeden z dwunastu” wzorowany na teleturnieju telewizyjnym „Jeden z dziesięciu”. W zmaganiach wzięło udział po trzech przedstawicieli z każdej klasy. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w trzech rundach, emocje sięgały zenitu, a zwyciężczynią została Klaudia Szczucińska, uczennica klasy III a.
Następnie mogliśmy posłuchać kolejnego utalentowanego wokalnie ucznia klasy III a Łukasza Misia, który zaśpiewał piosenkę „Jestem kimś” z bajki „Planeta skarbów”. Łukasz wystąpił przy akompaniamencie gitarowym swojej siostry Marysi. Publiczność długo oklaskiwała artystów.