Słowa: „Nadszedł czas na odrobinę magii” były zaproszeniem na pokazy doświadczeń z chemii i fizyki pod tytułem „Domowe laboratorium”. Uczniowie z poszczególnych klas udowodnili, że do wykonania prostych doświadczeń nie jest potrzebne nowoczesne laboratorium wyposażone
w skomplikowany sprzęt i niebezpieczne odczynniki. Wiele eksperymentów można wykonać w domu, w kuchni, mając do dyspozycji ogólnodostępne produkty spożywcze oraz podstawowy sprzęt kuchenny. Mogliśmy zobaczyć m.in. wybuch wulkanu, węże faraona, samonadmuchiwujący się  balonik i wiele innych atrakcji. Pokazy te cieszyły się wielkim zainteresowaniem.
Po prezentacji nadszedł czas na 20 minutową przerwę, podczas której uczniowie mogli  poczęstować się słodkim ciasteczkiem oraz ciepłą herbatą, a także odwiedzić stoisko języka rosyjskiego, gdzie mogli zobaczyć prawdziwy samowar, matrioszkę i inne symbole Rosji. Były także losy i słodkie niespodzianki.
Po przerwie czekały na uczniów kolejne konkurencje, które poprzedziły odwiedziny wspaniałych gości, między innymi: Pitagorasa, Archimedesa, Talesa, Kopernika, Euklidesa, Izaak Newton. Uczniowie przebrani za sławnych filozofów w bardzo ciekawej formie – wierszem przedstawiali się publiczności, a ta miała za zadanie odgadnąć nazwisko prezentowanej postaci.
Następnie nadszedł czas na  kalambury. Po dwie osoby z klasy prezentowały swoim kolegom wylosowane hasło w formie pantomimy. Podczas tej konkurencji wszyscy świetnie się bawili.
Kolejnym punktem programu był występ grupy tanecznej w składzie: Kinga Kozioł, Natalia Cerafin, Aleksandra Bartkowicz, Sylwia Magda, Gabriela Witek, Jolanta Dąbrowska, Hubert Wiśniewski i Kacper Wieczerzak. Zaprezentowali oni układ taneczny „Rednex cotton eye joe”. Następnie każdy zespół klasowy miał za zadanie odgadnięcie zagadek, głównie z dziedziny matematyki. Publiczność miała możliwość włączania się do zabawy m.in. w konkurencji skojarzenia. Wszyscy angażowali się wymyślając jak najwięcej skojarzeń do podanych pojęć matematycznych. Uczniowie wykazali się w tej konkurencji wiedzą oraz logicznym myśleniem. Kolejnym przerywnikiem podczas zmagań był utwór „Na zawsze i na wieczność” z repertuaru zespołu Wilki. Publiczność żywo reagowała na porywającą muzykę, wszyscy włączali się do śpiewu, robili fale, tworząc miłą atmosferę.
Z kolei nadszedł czas na konkurencję zatytułowaną CDN, która polegała na zapisaniu jak najdłuższego ciągu słów zaczynających się od ostatniej litery poprzedniego wyrazu. Każda konkurencja miała ograniczony czas. I tym razem młodzież stanęła na wysokości zadania i wykazała się niezwykłą pomysłowością. Po zakończonej konkurencji zespół taneczny z klasy pierwszej zatańczył „Ziben ziben”. Czas mijał nieubłaganie, a na uczniów czekała jeszcze jedna konkurencja „Drugie życie, czyli coś z niczego”. Do zmagań zaproszeni zostali chętni uczniowie odznaczający się pomysłowością, wyobraźnią oraz zmysłem praktycznym. Każdy zespół miał do dyspozycji zestaw, w którym znajdowały się m.in. pudełka, butelki plastikowe, korki, sznurki itp. czyli odpady, które zwykle wyrzuca się do kosza. Uczniowie mieli za zadanie nadać im drugie życie i „wyczarować”  z nich coś ciekawego. Pomysłowość i inwencja twórcza młodzieży przeszła oczekiwania jury. W czasie gdy uczniowie zawzięcie pracowali, odtańczono „Belgijkę”, a grupa wokalna zaprezentowała kolejny utwór „Biegnij przed siebie” z repertuaru Anny Wyszkoni. Po 10 minutach uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy. Pojawił się super robot, nowoczesna rakieta kosmiczna, pies wykonujący różne zadania oraz nowoczesna Lady Gaga. Wybrani uczniowie z każdej grupy prezentowali swoje wytwory. Ich sposób demonstracji, pomysłowość, wyobraźnia, przeszły wszelkie oczekiwania publiczności. Jury oceniło prace, a młodzież otrzymała gromkie brawa.
To była ostatnia konkurencja podczas tegorocznego Festiwalu Nauki. Przed zakończeniem imprezy podsumowany został konkurs na najciekawszą piosenkę lub wiersz promujące zdrowy tryb życia w ramach projektu ”Trzymaj formę”. W konkursie tym zwyciężyły uczennice klasy pierwszej Aleksandra Bartkowicz i Kinga Kozioł, które zaprezentowały publiczności swoją piosenkę.
W końcu nadszedł czas na ogłoszenie wyników festiwalu i rozdanie nagród. Przewodnicząca jury skierowała do wszystkich słowa uznania za zdrową rywalizację, pomysłowość oraz wspólną zabawę. Po chwili napięcia ogłoszono werdykt, iż zwycięzcami zostali uczniowie klasy III a. Okrzykom radości nie było końca. Młodzież otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe, zaś na pozostałych czekał  kosz słodyczy. Na zakończenie pani dyrektor Krystyna Seferynowicz podziękowała uczniom oraz nauczycielom za inicjatywę i przygotowanie tej imprezy. Festiwal Nauki okazał się bardzo trafnym pomysłem, który zrodził się w czasie realizacji w naszej szkole projektu ”Nowa jakość doskonalenia – wsparcie rozwoju szkół w powiecie mieleckim”. Pomysłodawczynią tego rodzaju „nauki przez zabawę” była pani Ewa Gancarczyk nauczycielka matematyki w gimnazjum. Dekorację wykonali uczniowie gimnazjum, były to plakaty przedstawiające znane i sławne postacie z poszczególnych dziedzin nauki, filozofów, poetów, pisarzy, postacie historyczne, a także wytwory cywilizacji. Uczniowie przez zabawę wiele się nauczyli. Nauczyciele gimnazjum postanowili, iż Festiwal Nauki zostanie wpisany na stałe do kalendarza imprez szkolnych. Wszyscy z niecierpliwością czekają co będzie za rok. Opracowała Pani Renata Bartkowicz .

Zobacz zdjęcia>>

Drukuj