„W marcu jak w garncu”
Marcowe działanie w naszej świetlicy zmienia się jak pogoda w tym miesiącu. Na początku przypomnieliśmy sobie przysłowia związane z tą porą roku, między innymi: „W marcu jak w garncu” i kolorowaliśmy scenę kolorowanki. Potem wraz z panią Martą przeliczyliśmy „Górę grosza”. obsługiwaliśmy naszych pracowników, jakie sobie wyznaczyliśmy, robienie kartek dla emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły oraz pensjonariuszy DPS – uw Rożniatach. z okazji Dnia Świętego Patryka oglądnęły dzieci filmik edukacyjny o tradycji związanej z tym świętym w Irlandii i na całym świecie. Potem zapukała do nas wiosną. Pierwszego dnia tygodnia pod okiem nauczyciela zajęcia dla dzieci z klas młodszych – Emilia Kozioł i Amelia Rogala. Trzeba przyznać, że bardzo się postarały, za co im serdecznie dziękuję. Kiedy już nastała ta najpiękniejsza pora roku pani Ania Maziarz i pani Bożena Tymuła zapewniła efekt dekorację sali. Również mówiliśmy o powracających ptakach. Między innymi o bocianach i jaskółkach i wyklejaliśmy budki lęgowe. Kolejny cykl zajęć dotyczy ochrony wody. Z okazji Światowego Dnia Wody mówiliśmy o potrzebie oszczędzania zasobów słodkiej wody, ponieważ w niektórych regionach świata brakuje jej. Pani Regina wraz z dziećmi przeprowadziła zajęcia i pogadankę, a także wykonała gazetkę. Potem był czas na przygotowaniami do Wielkanocy. Ruszyło robienie różnych ozdób: królików, zajączków, kwok, koszyczków czy pisanek. To wymagało wielkiej konstrukcji ze strony wszystkich. Był to dla nas bardzo pracowity miesiąc, w którym wiele się nauczyliśmy.

KWIECIEŃ

To już następny, bardzo pracowity miesiąc. Na początku skupiliśmy się na robieniu ozdób wielkanocnych. Były to króliki, zajączki, koszyczki i kwoki. Mówiliśmy też o wiosennych porządkach, a także o tym, że nie wolno jest wypalać traw, ponieważ to niszczy rośliny i zwierzęta, a także może być blisko pożarów. Następnie rozmawialiśmy o zdrowiu na wiosnę. O tym, że nie tylko zdrowo się odżywiać, ale używać ruchu. Kolejne nasze tematy dotyczą kosmosu. Potem mówiliśmy o Układzie Słonecznym, o planetach, które dostarczają jego skład, a także o pierwszych kosmonautach: Juriju Gagarinie (Rosjaninie), Neilu Amstrongu (Amerykaninie), Mirosławie Hermaszewskim (Polaku). W tym czasie robiliśmy również pobieranie z papieru. Potem „zeszliśmy na ziemię”, bliższy się Dzień Ziemi. Poruszaliśmy tematy ekologii i mówiliśmy o ochronie naszej planety nie tylko od świąt, ale codziennie. Każdy, kto uważa się za ekologa, powinien segregować śmieci. I właśnie tym zagadnieniom zajmowaliśmy się zajęciami, w trakcie których oglądaliśmy filmiki dotyczące tego tematu, a także malowaliśmy kolorowanki. Potem zajęliśmy się Akcją Żonkil, która jest obchodzona z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dzieci mające przybliżoną tę tematykę i malowały żonkile – kwiaty nadziei. I już wielkimi krokami zbliżało się Święto Szkoły. Przed tą wspólną dzieciątkiem wraz z panią Martą wywieszoną gazetkę o patronie naszej szkoły, czyli Władysławie Jasińskim. Wraz z panią Bożeną Tymułą ustawienie sali kolory w biało – czerwonych. A pani Regina Staszczak przybliżyła nam zabawę ciekawe miejsca w Polsce. Z tym kolorowaliśmy mapę naszego kraju. Kiedy pani Ania Maziarz stworzyła piękne gazetki dotyczące. Tylko tego odrabialiśmy zadania domowe, graliśmy w gry świetlicowe i robiliśmy spacery na świeżym powietrzu, jeśli tylko pogoda dopisywała.